Cessna C525 Citation General description

Lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star, ktoré používa naša letecká spoločnosť na účely aerotaxi, je najnovší model typu Diamond DA-42NG rakúskeho výrobcu Diamond Aircraft Industries. Lietadlo je celokompozitové, čo znamená, že jeho trup aj krídla sú tvorené uhlíkovými a sklenenými vláknami.

Lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star je poháňané dvojicou spoľahlivých vznetových piestových motorov Austroengine AE-300, každý s výkonom 160 konských síl. Zaujímavosťou je skutočnosť, že motory sú poháňané leteckým palivom JET-A1, čo je v podstate Dieslové palivo. Kvalitu a bezpečnosť prevádzky motorov Austroengine AE-300 zvýrazňuje aj naša skúsenosť, kedy sme motory spúšťali pri teplote -30°C bez akýchkoľvek problémov.

Diamond DA-42NG-VI Twin Star v číslach
Dĺžka 8.56 m
Výška 2.49 m
Rozpätie (šírka) 13.55 m
Počet sedadiel 4
Posádka 1, alebo 2 piloti
Prázdna hmotnotsť lietadla 1,410 kg
Maximálna vzletová hmotnosť lietada 1,999 kg
Užitočné zaťaženie vrátane paliva 590 kg
Kapacita nádrží paliva JET-A1 76.4 US gal
Spotreba paliva 14 US gal / h
Priemerná rýchlosť 175 KTAS
Priemerná cestovná hladina 10,000 ft
Maximálna cestovná hladina 18,000 ft

Cessna C525 Citation Interrieor

Interiér lietadla Diamond DA-42NG-VI Twin Star zodpovedá požiadavkám súčasnej klientely. Ľahké a tenké sedadlá sú potiahnuté jemnou kožou. Predné sedadlá sú polohovateľné s podporou lumbárnej časti. Tú ocení každý cestujúci pri dlhšom lete. Samozréjmosťou je ventilácia kabíny a jej vykurovanie v zimnom období. Kabína je okrem dômyselnému dizajnu a špeciálnemu spevneniu sama o sebe veľmi bezpečná. Na osvetlenie kabíny a prípadné čítanie v nočnom čase je kabína vybavená dvomi LED svedlami na bodové osvetlenie.

Interiér lietadla je odhlučnený špeciálnym tesnením, ktoré umožňuje cestujúcim viesť rozhovor. V prípade, ak Vám vadí hluk leteckých motorov, lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star je vybavené najmodernejšími leteckými slúchadlami BOSE Aviation A20 s aktívnym potlačením hluku. Po aktivovaní slúchadiel a ich nasadení sa cítite takmer ako v aute. Na komunikáciu medzi jednotlivými členmi posádky a cestujúcimi je možné použiť práve palubný interkom.

Interiér je taktiež vybavený pomerne priestranným batožinovým priestorom v časti za zadnými sedadlami a v nosovej časti lietadla. Do batožinového priestoru sa pohodlne zmestí batožina posádky a cestujúcich. V zadnom batožinovom priestore sme mali napríklad zložený už aj invalidný vozík, či curvingové lyže.

Cessna C525 Citation exterieor

Lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star prekvapuje svojimi ladnými krivkami. Za krehkou eleganciou sa však skrýva dôvtip a um radu inžinierov a vedcov, ktorí na vývoji lietadla pracujú už viac ako 10 rokov. Lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star vďaka dvojici výkonných motorov Austroengine AE300, vrtulí MT Propeller a dômyselne navrhnutému podvozku dokáže vzlietnuť a pristáť aj na letiskách s veľmi krátkou vzletovou a pristávacou dráhou. V extrémnom prípade nám pre vzlet a pristátie postačuje dráha s dĺžkou približne 550 metrov.  Celý trup lietadla je potiahnutý špeciálnym materiálom, ktorý zabezpečí odvod elektriny v prípade priameho zásahu bleskom.


Pri dizajne a konštruovaní lietadla bolo primárne dohliadané na bezpečnosť cestujúcich a posádky lietadla. Lietadlo je konštruované ako jeden extrémne silný a pevný celok. Kabína lietadla je sama o sebe ešte viac spevnená uhlíkovými vláknami, čo zabezpečí stálosť aj pri deformácií. Naopak, nos lietadla a niektoré ďalšie konštrukčné časti sú navrhnuté tak, aby prípadný náraz stlmili a absolvovali energiu nárazu. Z hľadiska požiarnej bezpečnosti má lietadlo integrované palivové nádrže, ktoré sú umiestnené v strede krídla. V prípade, ak je predná časť krídla pri náraze deformovaná, nádrž nie je tak náchylná na deformáciu a riziko požiaru je minimalizované.

Cessna C525 Citation equipment

Lietadlo Diamond DA-42NG-VI Twin Star, je vybavené vysoko automatizovaným systémom súčasnej generácie. Náš pilot celé lietadlo ovláda cez systém Garmin G1000, v ktorom je integrované všetko, čo pilot potrebuje pre bezpečný let. Všetky potrebné informácie sú pilotovi sprostredkovávané pomocou dvoch grafických displejov. Lietadlo, ktoré používame na aerotaxi lety disponuje všetkými doplnkovými modulmi, ktoré výrobca ponúka do Diamond DA-42NG-VI Twin Star. Vďaka týmto sofistikovaným systémom nie štandardne je potrebná na palube lietadla prítomnosť ďalšieho pilota a lietadlo je schopný ovládať jeden pilot. Prístrojové vybavenie súčasnej doby umožňuje lietadlu prevádzky aj na procedurálne zložitejších a väčších letiskách, ako napríklad Berlín, Frankfurt, Praha a hlavné letecké huby ostatných svetových metropol. 

Bojíte sa lietať v búrkach?

My tiež. Náš Diamond DA-42NG-VI Twin Star je ako jeden z mála vyrobených Twin Starov vybavený meteorologickým radarom. Meteorologický radar pracuje na princípe odrazivosti radarových lúčov. Vďaka tomu pilotovi poskytuje možnosť, ako sa búrkovej oblačnosti vyhnúť a obletieť ju. V letnom búrkovom počasí, ktoré je časté hlavne pre hornaté a prímorské oblasti má pilot možnosť porovnania dvoch nezávislých zdrojov. Okrem meteorologického radaru lietadlo disponuje aj systémom na detekciu bleskov. Systém Garmin G1000 priamo na mape pilotovi vykreslí oblasť, kde boli blesky detekované a pilot má tak viac možností pre zvýšenie komfortu a bezpečnosti Vášho letu.

Výbava Diamond DA-42NG-VI Twin Star

  • Meteorologický radar - umožňuje bezpečne obletieť búrkovú oblačnosť
  • Odnámrazovací systém - umožňuje odstrániť nebezpečnú námrazu z častí lietadla a bezpečne preletieť cez oblasť tvorby známej námrazy
  • Kyslíkový systém - umožňuje vykonávať lety vo väčších výškach - napríklad prelet Álp, prípadne sa vertikálne vyhnúť horšiemu počasiu
  • Detektor bleskov - systém dokáže zaznamenávať údery blesku a pilotovi tieto oblasti indikovať priamo na mape, čo umožňuje sa týmto oblastiam vyhnúť
  • Varovanie pred nebezpečenstvom kolízie - zvyšuje bezpečnosť letu v prehustených vzdušných priestoroch veľkých letísk. Aj riadiaci letovej prevádzky môže urobiť chybu - práve z toho dôvodu tento systém pracuje úplne nezávisle a dokáže odvrátiť riziko hroziacej kolízie.
  • Varovanie pred nárazom do terénu - systém Garmin 1000 obsahuje databázu všetkých prekážok a terénnych nerovností. Vďaka tomu nezávisle na polohe lietadla dokáže lietadlo prostredníctvom polohy určenej z družice varovať pilota pred nebezpečnou blízkosťou zemského povrchu.
  • Syntetické zobrazenie terénu - pilot počas pristávania v zlom počasí (hmla, hustý dážď, alebo hustá oblačnosť), vidí pred sebou na obrazovke polohu letiska a taktiež aj reliéfy terénu, čo výrazne zvyšuje situačné uvedomenie a v konečnom dôsledku bezpečnosť letu.
  • Integrované letecké mapy - rovnako, ako existujú automapy, v letectve existujú štandardizované letecké mapy. Piloti iných lietadiel ich nosia v hrubých šanonoch vytlačené na papieri. Naše lietadlo má tieto mapy integrované priamo do svojho elektronického systému. Ba čo viac, je bezpečnosť zvýšená tým, že priamo do našich leteckých máp je premietaná aktuálna poloha lietadla.
  • Databáza letísk pre bezpečné rolovanie  - na veľkých letiskách je často na pilota kladená enormná záťaž počas rolovania po Zemi. Spleť rolovacích dráh predstavuje riziko. Lietadlo v sebe obsahuje systém, ktorý eliminuje toto riziko na minimum.